Stockholm växer som aldrig förr och stadens ambitioner är höga. Våra elever ska ha bästa möjliga förutsättningar för att utvecklas i sitt lärande. Vill du vara med i detta viktiga arbete?

Specialpedagog, Maltesholmsskolan

Stockholms Stad, Maltesholmsskolan
 

Ditt uppdrag 

I uppdraget som specialpedagog ansvarar du tillsammans med skolledning och övriga i elevhälsoteamet för att elevhälsans insatser på bästa sätt bidrar till elevernas måluppfyllelse och att eleverna ges goda förutsättningar för lärande. Du ingår i skolans EHT-team som består av rektor, tre biträdande rektorer, specialpedagoger/speciallärare, psykolog, kurator och skolsköterska. Vi tror på ett nära samarbete med pedagogerna och vill finnas som ett stöd för dem i deras arbete.

Du handleder pedagoger, undervisar elever enskilt och i mindre grupper, stöttar i klassrum, kommunicerar med föräldrar och pedagoger, genomför årliga screeningar i samarbete med lärare. Du skriver åtgärdsprogram, pedagogiska utredningar och annan dokumentation. Fokus inledningsvis kommer vara att organisera arbetet kring Sva. Du har idéer och tar initiativ kring hur vi kan skapa en kreativ och trygg lärmiljö i syfte att utveckla elevhälsoarbetet. Ditt ansvar riktas framförallt mot årskurs 3-6 och du arbetar i nära samarbete med specialläraren för årskurs F-2.

Din bakgrund

Du är legitimerad grundskollärare med en påbyggnadsutbildning till specialpedagog. Du har erfarenhet av komplicerade inlärningssituationer samt att ge råd, stöd och vägledning till skolans lärare och pedagoger. Vidare har du erfarenhet av arbete med elever med dyslexi samt neuropsykiatriska funktionsnedsättningar såsom autism, adhd och språkstörning.

Vi söker dig som ser språkutvecklande arbetssätt som en självklarhet. Det är meriterande om du har Sva i din lärarlegitimation samt har erfarenhet av att organisera detta i grundskolan. Det är också meriterade om du har goda erfarenheter av digitaliseringsarbete som främjar elevernas kunskapsutveckling.

Din pedagogiska förmåga är hög och du har god förståelse för människors olika förutsättningar för inlärning. Du bygger goda relationer till kollegor, elever och deras vårdnadshavare. Du är öppen, nytänkande och har modet att våga titta även på din egen undervisning och utveckling. Du strävar efter att ditt arbete ska hålla hög kvalitet och planerar ditt arbete på ett effektivt sätt. Du har ett starkt intresse för ditt arbete och underhåller kontinuerligt dina kunskaper. Vi fäster stor vikt vid såväl din profession som din person!

Känner du att denna beskrivning passar in på dig så tveka inte att söka till oss. Välkommen med din ansökan!

Läs gärna mer om vår skola på https://maltesholmsskolan.stockholm.se/

Varmt välkommen med din ansökan!

 

Anställningsform Tillsvidareanställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde Enligt överenskommelse
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Stockholm
Län Stockholms län
Land Sverige
Referensnummer 2021/6831
Kontakt
  • Partow Khademi, rektor, 0761242431
Facklig företrädare
  • Fleur Masoudy, lokalt ombud Lärarförbundet , 08-508 416 29 
  • Anna-Karin Olsson, LR lokalt ombud , 08-508 416 28
Publicerat 2021-11-19
Sista ansökningsdag 2021-12-03
LIKNANDE JOBB

Speciallärare/pedagog...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Stockholms län, Stockholm

Speciallärare eller...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Skåne län, Malmö

Speciallärare på...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Västra Götalands län, Borås

Specialpedagog till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Kronoborgs län, Växjö

Specialpedagog/...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Västra Götalands län, Skövde

Speciallärare till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Stockholms län, Stockholm

Speciallärare/pedagog...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Stockholms län, Stockholm

Specialpedagog för åk...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Östergötlands län, Norrköping

Speciallärare till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Hallands län