Stockholm växer som aldrig förr och stadens ambitioner är höga. Våra elever ska ha bästa möjliga förutsättningar för att utvecklas i sitt lärande. Vill du vara med i detta viktiga arbete?

Biträdande rektor till Mariehällsskolan

Stockholms Stad, Utbildningsförvaltningen, Mariehällsskolan 
 

 

Välkommen till Mariehällsskolan

Mariehällsskolan är en F-6 skola med cirka 580 elever som öppnade 2014 i stadsdelen Annedal i Bromma. Vi erbjuder en arbetsplats med erfarna, engagerade och positiva kollegor, en nästintill nybyggd skola med ljusa lokaler, där eleverna har möjlighet att lära med egna digitala enheter (1:1). På Mariehällsskolan finns ett genuint fokus på elevernas lärande och deras kunskapsutveckling står i centrum hos oss. Hos oss ska undervisning och utbildning vara tillgänglig för alla elever genom ett förebyggande elevhälsoarbete och undervisning av hög kvalitet. Vår vision är: Kunskap ger självständighet, framtidstro och förståelse för att olikhet är en styrka.

Ditt uppdrag som biträdande rektor

Vi söker dig som vet att alla elever kan lära och är nyfiken och uthållig i att utveckla verksamheten så att eleverna kan nå längre i sin kunskapsutveckling. Vi arbetar ständigt för att göra vår skola bättre för alla elever som går här just nu.

Du ingår i skolans ledningsgrupp tillsammans med rektor, två andra biträdande rektorer och administrativ chef. Tillsammans med rektor och övrig skolledning ansvarar du för verksamhetsplanering, arbetsmiljö, det systematiska kvalitetsarbetet samt det gemensamma ansvaret för elever och medarbetare. Du är del av en ledningsgrupp som samarbetar nära varandra för att skapa och behålla samsyn i våra gemensamma processer, där din kompetens och ditt arbete är viktigt för helheten. Skolan har en arbetsorganisation och en utvecklingsorganisation. Du leder i samarbete med biträdande rektorer, arbetslagsledare och förstelärare som har enskilda och gemensamma uppdrag. Din förmåga att samspela, samarbeta och nå samsyn är därför central. 

I ditt uppdrag som biträdande rektor ingår egna och delade ansvarsområden:

 • personalansvar för personal i åk 4-6
 • operativt verksamhetsansvar för den kursplanestyrda delen av skoldagen
 • samarbete med och nära pedagogerna och EHT för att utveckla lärmiljön och undervisningen
 • en viktig roll i att driva skolans stora inriktningsområden:
  -  Ämnesdidaktisk utveckling (utveckling av undervisningens kvalitet med tillgänglighet och digitalisering som hävstänger) samt 
  - Synlig och önskad skolkultur (strukturer, rutiner och normer som stöder långsiktigt lärande och självständighet) 

Kvalifikationer

Som biträdande rektor på Mariehällsskolan förväntas du ta ansvar för din del av verksamheten samtidigt som du ser till helheten. Du har lätt för att växla fokus mellan operativt och strategiskt perspektiv. Du är proaktiv och drivande i utvecklingsarbete och är självgående och strukturerad. Du arbetar aktivt med konstruktiv återkoppling och positiv förstärkning för att bidra till medarbetares utveckling. Du arbetar mot mål, fokuserar på resultat och skapar förutsättningar för delaktighet. Du vågar utmana personalen för att nå längre och utveckla undervisningen. I din kommunikation med elever, kollegor och vårdnadshavare är du tydlig och lyhörd. Du visar öppenhet och nyfikenhet för andras perspektiv och är en utpräglad lagspelare. Du har kommit långt i din egen utveckling och känner dig själv väl. Det gör att du som person är trygg, stabil och bra på att hantera stress.

Vi söker dig som har:

 • lärarexamen med bred behörighet och flerårig erfarenhet av undervisning i åk 4-6
 • aktuell erfarenhet av att arbeta som biträdande rektor på mellanstadiet med personal- och elevhälsoansvar
 • aktuell erfarenhet av att arbeta med skolans systematiska kvalitetsarbete och leda skolutveckling mot satta mål
 • god förmåga att kommunicera på svenska i tal och skrift
 • ledarskapsutbildning exempelvis från Stockholms stads ledarskapsprogram

Det är meriterande om du har:

 • erfarenhet av förebyggande elevhälsoarbete
 • erfarenhet av att arbeta i en politiskt styrd organisation
 • erfarenhet av metoder för och av att leda systematisk undervisningsutveckling, exempelvis i en tidigare roll som förstelärare

Vi är en organisation som präglas av nyfikenhet, hos oss “sitter inget i väggarna” och du får möjlighet att bygga stabilt tillsammans med oss. Vårt uppdrag är samhällets viktigaste och vi är varandras arbetsmiljö. Vi ser därför gärna att du har nära till skratt.

Välkommen att följa med på vår spännande resa!

Övrigt

Vi önskar att du bifogar din lärarlegitimation i ansökan. 
Vid anställning ska du kunna visa upp ett giltigt utdrag ur belastningsregistret. Urval och intervjuer kan komma att påbörjas under ansökningstiden.

 

Anställningsform Tillsvidareanställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde enligt överenskommelse
Antal lediga befattningar 1
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Bromma
Län Stockholms län
Land Sverige
Referensnummer 2023/1433
Kontakt
 • Johanna Stjernlöf, 076-1232772
Facklig företrädare
 • Karin Wrannvik, Ledarna, 076-1290750
 • Tove Björklöv, Sveriges lärare, 08-50832700,tove.bjorklov@edu.stockholm.se
 • Kjell Sjöberg, Sveriges skolledare, 076-8252583,kjell.sjoberg@edu.stockholm.se
Publicerat 2023-03-09
Sista ansökningsdag 2023-03-23
Legitimationskrav Lärare
Utbildningskrav Högskola/universitet
LIKNANDE JOBB

Biträdande rektor till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Västra Götalands län, Göteborg

Rektor till förskolan


Mer info
& Ansökan
Sverige, Norrbottens län, Luleå

Rektor till Hagagymnasiet


Mer info
& Ansökan
Sverige, Östergötlands län, Norrköping

Biträdande rektor till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Stockholms län, Stockholm

Biträdande rektor till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Västra Götalands län, Göteborg

Biträdande rektor till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Västra Götalands län, Göteborg

Rektor till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Stockholms län, Södertälje

Biträdande rektor till...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Skåne län, Malmö

Biträdande rektorer...


Mer info
& Ansökan
Sverige, Västra Götalands län, Göteborg